Mít doma med neustále po ruce se vyplatí ve vícero ohledech. Nejen, že má pestré uplatnění v kuchyni, a to nejen při pečení, ale i při vaření. Ale také ho využijete v případě nachlazení, kdy se stane nepostradatelným pomocníkem. V takovém případě je ideální přidat ho do čaje. Nezapomínejte ovšem na to, že aby byly zachovány všechny cenné a zdraví prospěšné látky v medu obsažené, je velice důležité, abyste ho nedávali do horkého čaje. Ideální teplota čaje pro přidání medu je cca 60 °C, což odpovídá přibližně době 10 minut od uvaření vody.
A proč je vlastně med tak zdravou surovinou a nepostradatelným pomocníkem nejen při nachlazení?
PŘÍRODNÍ ANTIBIOTIKUM
Med bývá právem nazýván přírodním antibiotikem. Obsahuje spoustu vitaminů a minerálních látek, a proto je dobré ho zahrnout do jídelníčku nejen v období nachlazení.
Med je bohatý na vitamíny A, C, B, D, K, E, dále na minerály jako je vápník, fosfor, hořčík, sodík, křemík a železo. Zahrnutím medu do stravy tedy dodáte vašemu tělu spoustu cenných látek prospěšných pro vaše zdraví, které vám pomohou nejen v období chřipek.
Teplé nápoje s medem pro rychlejší uzdravení
Až zase zaklepe na dveře sychravý podzim a mrazivá zima, udělejte si některý z horkých nápojů, které vám pomohou k rychlejšímu uzdravení. Vyzkoušet můžete třeba:
· hřejivý zázvorový čaj a nezapomeňte do něj přidat trochu medu, který zvýrazní chuť čaje a vám dodá cenné vitamíny a minerály. Budete tak snáze bojovat s případným nachlazením.
· medvědí mléko, kdy smícháte horké mléko s medem a rumem. Po vypití tohoto nápoje také podpoříte proces pocení.
Důležité je ovšem pořídit kvalitní med, ideálně přímo od včelaře, pak budete mít zaručenu maximální kvalitu. Med má zkrátka v naší kuchyni důležitou roli a stane se nepostradatelným pomocníkem při vaření, pečení a také při nachlazení.